به گزارش روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، شهریار صدیق داور بخش موسیقی نواحی جشنواره پانزدهم در شاخه موسیقی آذربایجان درباره داوری آثار شرکت کنندگان گفت:تمرکز جوانان به موسیقی سنتی و ملی خودشان برای آینده موسیقی کشور بسیار اهمیت دارد که این توجه و تمرکز ماحصل جشنواره موسیقی جوان است چرا که طی سالهای اخیر در بین نسل جوان منطقه آذربایجان تلاطم بسیاری برای یادگیری و اجرای قطعات موسیقی منطقه ایجاد شده و حس رقابت بسیار خوبی بین این نسل شکل گرفته است.مخصوصا برای رده سنی زیر ۲۰ سال این شوق و تاثیر بیشتر است.

وی درباره سطح کیفی آثار افزود: همیشه در همه دوره ها رده سنی الف بسیار خوش درخشیدند به طوری که همیشه در داوری مشکل داشتیم چون رقابت آنقدر شدید بوده که معمولاً برای انتخاب کار سخت می شود که دلیلش هم این است که این رده سنی فرصت بیشتری برای تمرین و ممارست دارند و دیگر سنین در کنار یادگیری موسیقی درگیر دانشگاه و زندگی روزمره هستند.

این داور بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان با اشاره به تاثیر برگزاری جشنواره در معرفی و شناساندن موسیقی اقوام بیان داشت: شاید در هر شهری چند سال یکبار جشنواره ای برگزار شود به همین خاطر برای بچه های شهرستان شرکت کردن در جشنواره موسیقی یک انگیزه فوق العاده ای شده است و باعث شده خیلی خوب کار کنند.

صدیق درخصوص توجه نسل جوان به موسیقی های فراموش شده منطقه آذربایجان گفت: در این چند سالی که داور جشنواره جوان بودم اجرای قطعات فراموش شده منطقه امتیاز داوری محسوب می شد که به نظرم این توجه و جهت دادن به نسل جوان از سوی استادانشان رخ می دهد که در طول سال آنها را آماده اجرا در جشنواره می کنند.

 

صدیق درباره ملاک‌های داوری در بخش موسیقی آذربایجان گفت: اجرای صحیح جملات، کیفیت اجرا، هم به لحاظ صحیح بودن جملات هم به لحاظ کیفیت اجرا از جمله فاکتورهای ما برای داوری است اما اگر در کنار این موارد یک هنرجو یک کار خاصی کرده و موسیقی اجرا کرده که در بین قومش در حال فراموش شدن است ؛من همیشه برای او امتیاز خاصی در نظر می گیرم.

این نوازنده با بیان اینکه برگزاری جشنواره موسیقی جوان مهمترین اتفاقی است که در کشور می افتد، اظهار داشت: در طول سال جشنواره های متعددی برگزار می شود که هر کدام اهمیت و جایگاه خاص خودشان را دارند اما از نظر من آینده موسیقی کشورمان دست نوجوانان و جوانان است  و امیدوارم هر سال به لحاظ امکانات پیشرفت داشته باشه و خیلی مفصل تر انجام شود.

صدیق در خاتمه درباره تاثیر جشنواره موسیقی جوان در کشف استعدادهای جوان گفت: بواسطه این جشنواره استعدادهایی شکوفا و کشف شده اند که توانسته اند در خارج از مرزها نیز بدرخشند . من طی سالهای اخیر برخی  برگزیدگان جشنواره را به جشنواره های کشورهای دیگر معرفی کردم که خوشبختانه در آن جشنواره ها نیز مقام آوردند.

 

داوری مرحله نهایی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حال برگزاری است.