به گزارش روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان،  اطاعتی درباره  وجود بخش نواحی در جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: امسال از نکات جالبی که در بخش نواحی دیدم این بود که برای نواختن سازهای یکی از نواحی، از فرهنگ موسیقایی یکی دیگر از نواحی بهره می‌گیرند، بخصوص در ریتم‌ها.

داور بخش نواحی جشنواره پانزدهم در این باره گفت؛ به عنوان نمونه با سازهای منطقه آذربایجان ملودی‌هایی در جشنواره ملی موسیقی جوان توسط جوانان نواخته می‌شد که مثلا از ریتم موسیقی کردی برخوردار بود.

این استاد موسیقی نواحی، ادغام فرهنگ موسیقایی اقوام را جالب و حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: این شیوهای نوازندگی مرزهای موسیقایی را بر می‌دارد و پیوند بین موسیقی نواحی مختلف را عمیق‌تر می‌کند.

وی افزود: جشنواره موسیقی جوان در بخش نواحی، سرمایه‌ای برای جشنواره موسیقی نواحی محسوب می‌شود و آن جشنواره می‌تواند از جشنواره ملی موسیقی جوان به خوبی تغذیه کند.

او تاکید کرد: خوشبختانه هر سال فارغ از افت و خیز سطح کیفی جشنواره پا پدیده‌هایی روبرو هستیم که می‌توانند اتفاقات خوبی را در آینده موسیقی کشور رقم بزنند؛ کسانی که در هر شرایطی تمرین می‌کنند، ورزیده می‌شوند و راهشان را به بهترین شکل و هدفمند ادامه می‌دهند.

این داور بخش موسیقی نواحی شاخه موسیقی آذربایجان درباره شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره گفت: متاسفانه کیفیت کار شرکت‌کنندگان چندان قابل توجه نبود. به نظر می‌رسید انگیزه‌ها از بین رفته است و این نمی‌تواند هیچ دلیلی داشته باشد به جز شیوه ویروس کرونا و تعطیلی برنامه‌های هنری.

این مدرس موسیقی با اشاره به تعطیلی برنامه‌های هنری و خانه‌نشینی هنرمندان گفت: وقتی کنسرت برگزار نشود، برنامه‌های هنری تعطیل باشند و هنرمندان فرصت دیده شدن نداشته باشند انگیزه‌ای نخواهند داشت.

اطاعتی به دو سالی که زیر سایه شوم کرونا گذشت اشاره کرد و توضیح داد: سال گذشته هم اجراها به خوبی دوره‌های قبل نبود اما امسال  ناامیدی شرکت‌کنندگان بیشتر از سال قبل بود و این طبیعی است چون بهترین‌های جشنواره هم بعد از موفقیت و بدست آوردن رتبه و جایزه، خانه‌نشین شدند و فرصتی نبود که هنرشان را به نمایش بگذارند.

این آهنگساز و نوازنده ویولن، کمانچه و آکاردئون امیدوار است فرصتی فراهم شود که این برگزیدگان بتوانند خودشان و هنرشان را به نمایش بگذراند و حتی اساتید و حرفه‌ای‌ها هم به میدان بیایند.

اطاعتی اظهار داشت: با تداوم جشنواره موسیقی و توقف شیوع ویروس کرونا، این احتمال بسیار قوی است که سکون و رکود این دو سال جبران شود و دوباره شور و هیجان به جشنواره برگردد.

او توضیح داد: اگر دوباره امکانی برقرار شود که شرکت‌کنندگان بتوانند روی صحنه اجرا کنند، برنامه‌های هنری از سر گرفته شدند، جشنواره مراسم اختتامیه و حتی افتتاحیه داشته باشد، بهترین‌های سال‌های قبل در افتتاحیه برنامه اجرا کنند، اتفاقات خوبی رخ خواهد داد و روحیه شرکت‌کنندگان تقویت خواهد شد و جشنواره به روزهای اوجش بازخواهد گشت.

اطاعتی البته این را هم گوشزد می‌کند که برگزاری جشنواره موسیقی جوان در این شرایط بسیار مفید بود، باید شکر گزار بود چرا که این جشنواره اجازه نداد آسیب بیشتری به هنر موسیقی و علاقمندان به این هنر وارد شود.

 

داور بخش موسیقی نواحی در خاتمه از وجود استثنائات قابل توجه هم در این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: در بخش آواز گروه سنی الف با استقبال قابل توجهی روبرو شد و تعداد زیادی شرکت‌کننده داشتیم که سطح کیفی خوبی هم داشتند.

مرحله نهایی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حال داوری است.

گفتگو: آذر مهاجر